Třída Beruška

• Renáta Hranošová
  • Bc. Lucie Hájková
  • Bc. Marie Šubrtová

Naši třídu Berušky ve školním roce 2024/2025 tvoří 24 dětí ve věku od 4 do 6 let. Z toho máme jedno dítě s OMJ (odlišným mateřským jazykem) a dvě děti budou již předškoláci.

Třída je komplexně vybavena dětským nábytkem, který odpovídá vzrůstu dětí, pestrou nabídkou hraček, učebními pomůckami pro dané věkové kategorie, hracími koutky.

Naším hlavním cílem je kvalitní příprava dětí na vstup do základní školy. Podporujeme samostatnost a aktivitu dětí, vedeme je tak, aby se správným směrem rozvíjely jejich schopnosti, aby byly připraveny učit se, vnímat své okolí a komunikovat s ním. Za nejdůležitější „program“ či aktivitu dětí je považována hra. Klidné, pohodové a podnětné prostředí naší třídy umožňuje dětem poznat hru, která je svobodná a plná fantazie. Dětem nabízíme pestré výtvarné i hudební aktivity, pracovní činnosti, emocionální a tělesný rozvoj, obohacení slovní zásoby, poznávání zákonitostí přírody a vnímání přírody a vnímání přírody jako součásti našeho života. Zaměřujeme se na podporu přirozeného rozvoje komunikačních dovedností a na prevenci vzniku poruch řeči.

Kromě aktivit z celoročního třídního vzdělávacího programu s dětmi pečeme různé dobroty v naší minitroubě, učíme děti správně zacházet s bioodpadem, kterým plníme náš kompostér na školní zahradě. V letošním školním roce nás čekají aktivity jako výukové programy ve Středisku přírodovědců, lekce v knihovně, cvičení ve fitcentru pod vedením zkušeného trenéra, kroužek keramiky, plavání, lyžařský výcvik, aj. V dnešní době je velice důležité i vzdělávání v oblasti informačních a digitálních technologií, což neznamená, že dětem dáme tablet, ať si hrají, ale využíváme edukační programy, roboty, včelku Bee Bot, myšku Colby, které děti mohou samy ovládat a získávají tak základy programování, kódování a zejména logického myšlení a dedukce. Oblíbená činnost dětí v naší třídě je také zkoumání a prohlížení různých objektů malým bezdrátovým mikroskopem.